Sažetak
Безбедносна ситуација на регионалном подручју је задњих петнаест година била оптерећена конфликтима на мећународном и унутрашњем плану, ратним и социјално-политичким збивањима, која су много више погодовала угрожавању безбедности и криминализацији друштва, него што су створени услови за њихову превенцију. При томе треба имати у виду да су повреде и угрожавање безбедности и криминализација два мећусобно повезана и деструктивна процеса при чему један детерминише други. Тек однедавно демократске промене у појединим државама региона почињу да стварају претпоставке за очување и заштиту безбедности као и контролу криминалитета на интегралан, организован и конструктиван начин у складу са друштвеним потребама и захтевима.
У раду се анализирају пишања о концепцији, структури, нормативном основу и евалуацији превенције угрожавања безбедности и криминалитета као и могућности реализовања појединих њених модела: социјалне превенције, превенције од стране државних органа, превенција у локалној заједници, превентивне криминалистике и сл. Од посебног значаја је и превенција друштвено најопаснијих видова криминалитета који угрожавају националну, регионалну и мећународну безбедност, као што су поједини облици организованог криминала и његови најопаснији видови као што је нпр. тероризам и слично.
Посебно је значајно изучавање угрожавати безбедности и криминалитета са шире етиолошке стране (а не само са аспекта манифестовања) јер такво истраживање омогућава идентификовање узрока деструкције у оба правца. На томе и јесте основа сваког осмишљеног планирања, програмирања и реализовања превенције. У пишању су могућности мобилисања субјеката друштва на превентивном плану оним његовим секторима где се н зачињу н експонирају и сами узроци угрожавања безбедности и криминалитета. Све ово наравно не умањује значај праћења и изучавања безбедносних права и криминала на ширем плану, већ само представља основу за темељно и квалитетно истраживање, као и објективно закључивање.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Copyright (c) 2004 Array