Abstract
Poštovane čitateljice i čitatelji,
osobito mi je zadovoljstvo predstaviti drugi dvobroj „Kriminalističke teme“ za 2024. godinu, koji sadrži pet iznimno interesantnih znanstvenih i stručnih radova iz domena kriminalistike, kriminologije i sigurnosnih studija te jedan prikaz knjige.
Ovaj dvobroj započinje izvornim znanstvenim radom „Socijalno neprihvatljiva ponašanja iz perspektive mračne trijade“ koautorica Dijane Sulejmanović i Ajle Bajrić sa Univerziteta u Bihaću. U radu su prezentirani rezultati istraživanja koje je provedeno sa ciljem ispitivanja odnosa crta ličnosti tzv. Mračne trijade i socijalno neprihvatljivih ponašanja na prigodnom uzorku. Rezultati navedenog istraživanja pokazuju da postoji statistički značajna povezanost između crta mračne trijade i socijalno neprihvatljivih ponašanja te da su muškarci skloniji ispoljavanju socijalno patoloških ponašanja u odnosu na žene.
Dvobroj potom donosi izvorni znanstveni rad „Sexual harassment at universities in North Macedonia: victimization, strain, and negative emotions“ koautora Angeline Stanojoska, Ivone Shushak Lozanovska i Icea Ilijevskog, profesora na Pravnom fakultetu Univerziteta „Sv. Kliment Ohridski iz Bitole. Koautorski tim u navedenom radu prezentira rezultate istraživanja o učestalosti seksualnog uznemiravanja, znanju studenata o tome što je seksualno uznemiravanje te o njihovoj osposobljenosti da isto prepoznaju.
Naredni rad predstavlja pregledni znanstveni rad „Uticaj društveno-političkih kriza na otpornost kritičnih subjekata - studija slučaja Bosna i Hercegovina” autora Edina Garaplije, predsjednika znanstvenog savjeta INZA Group u kojem autor vrši analizu određenja i ustroja oblasti zaštite kritičnih subjekata i infrastruktura kroz prizmu složenog društveno-političkog uređenja Bosne i Hercegovine.
Potom slijedi pregledni znanstveni rad Adnana Fazlića, docenta, Univerziteta u Sarajevu - Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije i Irme Deljkić, redovite profesorice, Univerziteta u Sarajevu - Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije pod naslovom „Izgubljeni u prijevodu: rizici u postupku ispitivanja osumnjičenih i saslušanja svjedoka posredstvom tumača“. U ovom radu koautorski tim daje pregled ključnih zaključaka prethodnih znanstvenih istraživanja, s fokusom na kriminalističko-taktičke i psihološke aspekte ispitivanja osumnjičenih osoba ili saslušanja svjedoka posredstvom tumača. U radu su, također, postavljena pitanja za buduća znanstvena istraživanja i date preporuke za angažman tumača u kriminalističkim istragama.
Naredni rad „Genocid: umišljaj i žrtva“ predstavlja stručni rad autora Sadmira Teskeredžića u kojem autor analizira dvije zanimljive tvrdnje, prvu - da je namjera presudan element za postojanje kaznenog djela – zločina genocida, te drugu – da za dokazivanje genocida nije dovoljno da su žrtve pripadnici jedne određene grupe, sa posebnim akcentom na kontekst kaznenog zakonodavstva Srbije i međunarodnog prava.
U konačnici dvobroj nudi prikaz knjige „Bosna i Hercegovina – 30 godina od sticanja nezavisnosti“ autora akademika Mirka Pejanovića koji je priredila redovita profesorica Univerziteta u Sarajevu - Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Lada Sadiković.
I ovom prigodom želim izraziti zahvalnost svim autoricama i autorima te koautoricama i koautorima na dostavljenim radovima, recenzenticama i recenzentima te članicama i članovima Redakcije koji su svojim sugestijama i prijedlozima unaprijedili kvalitetu i omogućili publiciranje još jednog izdanja časopisa „Kriminalističke teme“. Nadam se da će čitateljice i čitatelji i u ovom broju pronaći interesantne i upotrebljive sadržaje.
Glavna i odgovorna urednica
Prof. dr. Marija Lučić-Ćatić
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Copyright (c) 2024 Array