Sažetak
Inspiracija za rad i problem koji se radom oslovljava: Iako su šume su jedan od najznačajnijih prirodnih resursa kojima raspolaže Kanton Sarajevo, prema izvještajima nadležnih institucija za njihovu zaštitu, ne može se reći da je izvjesnost otkrivanja i adekvatnog sankcionisanja izvršilaca krivičnih djela šumske krađe na nekom zadovoljavajućem nivou. Naprotiv, pokazatelji ukazuju da veliki broj ovih djela ostaje u tamnoj brojci kriminaliteta čime se dugoročno i nenadoknadivo nanosi ogromna šteta zajednici.
Cilj rada: Ovim radom nastojat će se ukazati na neka bitna obilježja djelovanja sistema suzbijanja šumskih krađa kako bi se mogla procijeniti njihova efektivnost i efikasnost, što u konačnici treba doprinijeti unaprijeđenju zakonodavne i institucionalne reakcije na ovo veoma štetno protivpravno ponašanje.
Metodologija: Da bi se postigli postavljeni ciljevi rada neophodno će biti primijeniti metode analize propisa, zatim analiza sadržaja referentnih radova iz ove oblasti kao i metode analize i sinteze brojčanih i drugih pokazatelja iz izvještaja institucija nadležnih za upravljanje i nadzor nad šumskim bogatstvima ili provođenje represivnih mjera pre- ma počiniteljima protivporavnih ponašanja.
Ograničenja istraživanja (rada): Osnovna ograničenja ovog rada odnose se na potrebnu empirijsku građu. Tu se misli na sljedeća tri segmenta, prvo je pitanje postojanja ili dostupnosti određenim podacima u kojima se bilježe pojave šumskih krađa, zatim naredno ograničenje se tiče kvaliteta i pouzdanosti dobijenih podataka od institucija te naposljetku nemogućnost provođenja reprezentativnog terenskog istraživanja kojim bi se ostvario neposredan uvid u realno stanje. Ipak, smatramo da ovo istraživanje može poslužiti kao kvalitetna osnova za naredna obimnija istraživanja o fenomenu šumskih krađa.
Rezultati/nalazi: Provedene analize prikupljenih podataka treba da omoguće sagledavanje uspješnosti sistema suzbijanja šumskih krađa u Kantonu Sarajevu ali i da omoguće izradu prijedloga za unaprijeđenje ovog sistema kako na zakonodavnom tako i na institucionalnom nivou.
Generalni zaključak: Rezultati provedenog istraživanja omogućit će bolje planiranje sistema suzbijanja šumskih krađa te će biti novi iskorak u naučnom istraživanju ovog fenomena.
Opravdanost istraživanja/rada: Nezakonita sječa šuma jedan je od najraširenijih oblika ekološkog kriminaliteta, čije štetne posljedice mogu dovesti u pitanje brojne segmente funkcionisanja svakog društvo s dugoročnim uticajem. Pored direktne štete na šumskom bogatstvu i zalihama šuma, ukoliko se nelegalna sječa ne uspije značajnije suzbiti, realno bi bilo očekivati da će se prouzrokovati smanjenje prirodnih izvora vode, kao i nagli porast insekata te razna gljivičnih oboljenja, što su također bitne popratne štetne posljedice ovog protivpravnog ponašanja. Ovim radom namjerava se doprinijeti sveukupnim nastojanjima za sprečavanje i suzbijanje šumskih krađa ne samo u Kantonu Sarajevu nego i u drugim dijelovima Bosne i Hercegovine.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Copyright (c) 2020 Array