Sažetak
Inspiracija za rad i problem koji se radom oslovljava: Ozbiljnost jedne moderne države danas se sigurno može mjeriti i kriterijem brige za djecu, ali i svesrdnim pokušajima zaštite djece u svim okolnostima i statusima. Kompleksnost problema “nasilja nad djecom” kao pojave, neosporno ukazuje na potrebu za interdisciplinarno djelovanje, ali i za diferencirane društvene reakcije. Tačnije, ovdje govorimo o intervencijama koje preduzimaju različite institucije zadužene za osiguranje osnovnih prava djeteta, odnosno o intervencijama koje zavise od oblika i forme nasilja, te od djelotvornosti akcija preduzetih s ciljem da se zaštite djeca.
Cilj rada: Osnovni cilj ovog rada je dobiti jasnu sliku o obimu i strukturi nasilja nad djecom i među djecom u domovima za djecu bez roditeljskog staranja u BIH.
Metodologija: U ovom istraživanju koristili smo specijalno izrađene instrumente za prikupljanje podataka. Ovdje prvenstveno mislimo na upitnik za anketiranje djece u domovima za djecu bez roditeljskog staranja ali i odraslih osoba koje rade u tim domovima. S druge strane, izrađen je i poseban protokol za fokus grupni intervju sa djecom koja se nalaze u domovima. U šest provedenih fokus grupa je učestvovalo 69 djece, djevojčica i dječaka školskog uzrasta, iz različitih ranjivih skupina, koja su i sama žrtve i/ili svjedoci različitih oblika nasilja, zloupotrebe i zanemarivanja ili su pod rizikom od istog. Fokus grupe su realizovane na lokacijama u općinama Tuzla, Lukavac, Sarajevo. Anketiranje je rađeno korištenjem setova upitnika, razvijenih posebno za svaku ciljnu kategoriju kojima su tretirane sljedeće tematske grupe pitanja: Povjerenje u osobe koje te okružuju; Nasilje u tvom okruženju; Sistem prijavljivanja nasilje i Reakcija na nasilje.
Ograničenja istraživanja (rada): Ograničenje ovog istraživanja, ogleda se u činjenici da nismo imali pristup domovima u svim dijelovima BIH.
Rezultati /Generalni zaključak: Petina ispitivane djece u domu izjavljuje da u domu možeš biti žrtva nasilja, jer niko ništa ne poduzima da se ono iskorijeni, dok polovina smatra da to tamo nije moguće. S druge strane, osoblje doma apsolutno negira ovaj stav. Vrlo interesantan podatak tiče se stava da u domu i izvan njega vladaju nasilna djeca i niko ništa ne čini da to spriječi, sa kojim se slaže nešto više od trećine (34%) ispitivane djece u domovima, dok naravno osoblje domova to kategorički odbija (84%).
Opravdanost istraživanja / rada: Ovim istraživanjem se želi ukazati da se moramo baviti istraživanjima sa “otvorenim umom” I da moramo odmaći od interpretacije statističkih podataka iz zvaničnih institucija. Ovo je naročito važno u situacijama I problemima u kojima se pojavljuje dijete. Upravo ovaj rad, otvara mogućnost sistemskog djelovanja na polju aproksimacije stvarnog stanja nasilja nad djecom ili među djecom u domovima za djecu u BIH.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Copyright (c) 2020 Array