Međunarodna pravna saradnja u krivičnim stvarima i njena uloga u izgradnji evropskog prostora slobode, sigurnosti i bezbednosti

Sažetak

Razlozi za pisanje i istraživanje problematike: Danas je kriminalitet jedna od najvećih pretnji za slobodu, bezbednost i sigurnost ljudi. Postao je fenomen koji postiže prekogranični karakter i stvara čitave opasne mreže organizovanog kriminaliteta. Suočene sa ovim izazovom, jednostrane reakcije država postale su nedovoljne za efikasno borbu protiv organizovanog kriminaliteta. Međunarodna saradnja država postala je neminovnost. Ova međunarodna saradnja često ima oblik bilateralnih ili multilateralnih sporazuma u kojima se mogu identifikovati dve glavne oblasti na kojima se ona zasniva i razvija. Prvo, međunarodna saradnja se fokusira na ujednačenoj inkriminaciji teških dela i uspostavljanje krivičnih sankcija za njih. Ovde se pre svega govori o teškim krivičnim delima koja pogađaju mnoge ljude iz različitih država kao što su: trgovina drogama, pranje novca, krivična dela koja utiču na finansijske interese država, ekološki kriminal, itd. Drugo, neophodno je uspostaviti specijalizovane institucije za borbu protiv ovog oblika kriminaliteta i ustanoviti jasna pravila koja bi unapredila saradnju između pravo- sudnih institucija različitih država. Sva ova saradnja mora biti zasnovana na međusob- nom poverenju između država, što predstavlja osnovni princip na ovom planu. Iako je Rumunija potpisnica mnogih konvencija, najvažnije je to što je država članica Evropske unije koja posebnu pažnju posvećuje saradnji u krivičnim stvarima.

Ciljevi rada: Cilj ovog rada jeste da istakne glavne mehanizme pomoću kojih međunarodna saradnja u krivičnim stvarima funkcioniše i da ukaže na buduće pravce koje treba pratiti, jer prostor slobode, sigurnosti i bezbednosti bez bliske saradnje država se zaista ne može stvoriti.

Metodologija: Da bismo postigli ciljeve rada, koristićemo analitički metod. Predstavićemo i analizirati najvažnije institucije i mehanizme u međunarodnoj saradnji u krivičnim stvarima, a nakon toga, na osnovu tih činjenica, pokušaćemo da pronađemo nova rešenja za poboljšanje ove oblasti.

Istraživanje: Istraživanje će se fokusirati na najvažnije institucije, kao i na najvažniju sudsku praksu na evropskom nivou.

Rezultati/opšti zaključak: Međunarodna saradnja u krivičnim stvarima mora biti zasnovana na principu međusobnog poverenja.

Istraživanje/validnost rada: Osnovni razlog za pisanje ovog članka jeste potreba za poboljšanje načina funkcionisanja međunarodne saradnje u krivičnim stvarima, čime bi se zaustavio kriminalni fenomen na evropskom nivou. Zbog toga se ovaj rad bavi istraživanjem najvažnijih institucija u okviru međunarodnog mehanizma za pravosudnu saradnju, uz poseban akcenat na aspekte koji u praksi otežavaju ovaj postupak. Evidentiranjem problema i pravilnim shvaćanjem principa koji regulišu ovu oblast, na kraju ćemo moći da predložimo rešenja za poboljšanje međunarodne saradnje u krivičnim stvarima.

PDF (Srpski)
Creative Commons License

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.

Copyright (c) 2020 Array

Preuzimanja

Podaci za preuzimanje još nisu dostupni.