Sporazum o priznanju krivice - procesni i praktični aspekti

Sažetak

Inspiracija za rad i problem koji se radom oslovljava: Sporazum o priznanju krivice kao oblik skraćenog krivičnog postupka ima za cilj brži i efikasniji postupak. U praksi, primjena sporazuma izazvala je brojne nedoumice i kontroverze. Namjera autora je temeljem studije slučaja, kroz praksu sudova u Tuzlanskom kantonu, ukazati na procesne nedostatke kod primjene ovog instituta u zakonodavstvu u Bosni i Hercegovini.

Ciljevi rada (naučni i/ili društveni):  Eksplicite opisati procesni model „sporazumijevanja“ te (ne)dosljednosti kod primjene u praksi, čime se nastoje otkriti uzroci koji dovode do neujednačenog tretmana optuženih u postupku.

Metodologija/ dizajn: Osnovu istraživanja čini primjena studije slučaja upotrebom holističkog dizajna. Logička osnova za korištenje dizajna proizilazi iz činjenice da se radi o predmetu koji predstavlja paradigmu u novijoj sudskoj praksi. Za pregled i analizu propisa i literature pored općenaučnih metoda koristiti će se analitičko-sintetičke te dokumentaciona metoda.

Ograničenja istraživanja/ rada: Prevashodno se sastoje u činjenici da nisu pronađene studije slučaja na ovu temu u naučnoj i stručnoj literaturi. Također, u judikaturi sudova u Federaciji nije pronađen identičan predmet, čime se navedena tema stavlja u dispoziciju kako naučnoj tako i stručnoj javnosti.

Rezultati/ generalni zaključak: Specifično postupanje sudova kod primjene instituta pregovaranja o krivnji i ulaganja žalbe od strane odbrane protiv presuda, rezultiralo je nizom pravnih neodređenosti. Ukazano je na moguće procesne situacije i ponuđena rješenja u skladu sa pozitivnim odredbama.

Opravdanost istraživanja rada: Sve veći broj žalbi na zaključene sporazume, prema opisanom modelu u studiji, uz evidentne nedostatke u pozitivnom zakonodavstvu, dovoljni su razlozi da se naučnoj i stručnoj javnosti ukaže na potrebu donošenja novih zakonskih rješenja kako bi se izbjegle „pravne“ manipulacije s ciljem izbjegavanja krivice za teška krivična djela.

PDF
Creative Commons License

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.

Copyright (c) 2020 Array

Preuzimanja

Podaci za preuzimanje još nisu dostupni.