Sažetak
Poštovani čitaoci,
pred Vama se nalazi prvo izdanje časopisa „Kriminalističke teme“ za 2018. godinu, koje sadržajno obuhvata šest iznimno interesantnih naučnih i stručnih radova koji razmatraju različite probleme iz domena kriminalistike, kriminologije, sigurnosnih studija, te međunarodnog i krivičnog procesnog prava. Shodno tome, na ovaj način je nastavljen kontinuitet objavljivanja radova koji proširuju naučne spoznaje o nedovoljno istraženim fenomenima, iz druge perspektive sagledavaju već etablirane teme te otvaraju nova naučnoistraživačka pitanja iz pomenutih oblasti.
Prvi rukopis koji objavljujemo u ovom izdanju jeste izvorni naučni rad pod naslovom „Punitivnost studenata visoke policijske škole“. Navedeni rad polazi od pretpostavke da u pogledu punitivnosti, postoje razlike između studenata tzv. criminal justice studijskih programa i studenata ostalih studijskih programa, te utvrđuje postojanje pomenutih razlika u odnosu na spol, dob, političku orijentaciju i važnost religije za učesnike u istraživanju. Sljedeći izvorni naučni rad pod naslovom „Strah od terorizma i terorističkih akata među studentskom populacijom“ bavi se problematikom utjecaja strateško-političkog i novinarsko-senzacionalističkog pristupa na strah od terorizma među studentima univerziteta u Beogradu, Splitu i Sarajevu. Ovo izdanje se nastavlja preglednim naučnim radom „Pogodnost kadrova za rad u organima bezbjednosti“ koji izučava specifičnosti za odabir kadrova koji obavljaju poslove iz domena bezbjednosti, te
ukazuje na posebnosti obrazovnog procesa koji služi educiranju pomenutih kadrova. Nadalje, sadržaj je upotpunjen preglednim naučnim radom pod naslovom „Upravljanje imovinom stečenom krivičnim djelima u međunarodnom i poredbenom pravu“ u kojem je na sistematičan način izvršen prikaz odredaba relevantnih međunarodnih konvencija i drugih dokumenata u oblasti upravljanja trajno i privremeno oduzetom imovinom, te izvršena komparacija pravnih sistema koji su analizirani za potrebe ovog rada. Osim prethodno navedenih, objavljujemo i stručni rad pod naslovom „Pravni položaj i zaštita prijavitelja korupcije u Bosni i Hercegovini“ u okviru kojeg se ističe uloga i značaj prijavitelja u prevenciji i okrivanju korupcije i ujedno se ukazuje na nivo (ne)ujednačenosti pravnog položaja prijavitelja korupcije u pravnom sistemu Bosne i Hercegovine. Ovaj broj završavamo stručnim prikazom zimske škole „Digitalna forenzika i informacijska sigurnost“ koja je u periodu januar-februar 2018. godine održana u Sarajevu.
U konačnici, želim izraziti zahvalnost svim članovima Redakcije i recenzentima koji su svojim sugestijama i prijedlozima unaprijedili kvalitet ovog izdanja časopisa „Kriminalističke teme“, te se nadam da će čitaoci u ovom izdanju pronaći zanimljive teme koje korespondiraju sa sferama njihovog interesovanja.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Copyright (c) 2020 Array