Perspektive modela: medijacija između žrtve i maloljetnog počinitelja kaznenog djela u kaznenopravnom sistemu Federacije Bosne i Hercegovine

Sažetak

Inspiracija za rad i problem(i) koji se radom oslovljava(ju): Prvi koraci za razvijanje Modela: Medijacija između žrtve i maloljetnog počinitelja kaznenog djela, napravljeni su zahvaljujući Federalnom ministarstvu pravde i Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike. Temeljem Uredbe o primjeni odgojnih preporuka prema maloljetnicima čl. 49., i uz financijsku pomoć inozemnih pomagača, UNICEF-a i Save the Children-a, kreiran je Program edukacije stručnih osoba tijela skrbništva o stjecanju dodatnih znanja i vještina za vođenje postupka posredovanja/medijacije i primjene odgojnih preporuka i njihovog izvršenja.

Ciljevi rada (naučni i/ili društveni): U prevenciji maloljetničkog prestupništva, model Medijacija između žrtve i maloljetnog počinitelja kaznenog djela fokusira se podjednako na žrtvu i zajednicu. Dakle, autori se osvrću na uspostavljanje socijalnog mira, omogućavanje emocionalnog poravnanja između žrtve i počinitelja, namirivanje nastale štete, te na promjene ponašanja počinitelja čime se unapređuje socijalna kontrola, što ujedno predstavlja i cilj ovog rada.

Metodologija/Dizajn: Kako bi se postigli ciljevi rada, neophodno je bilo provesti fokusirano teorijsko istraživanje o Modelu Medijacije između žrtve i maloljetnog počinitelja kaznenog djela, uključujući socijalni i pravni osvrt na pravila koja tretiraju ovu problematiku. Pored navedenoga, istraživanje je obuhvatilo vrste metoda koje se najčešće koriste u izvansudskoj nagodbi. Polazna teorijska osnova rada temelji se na postavkama koje naglašavaju vršenje direktnog utjecaja na prestanak ponavljanja i činjenja kaznenih djela kroz emocionalno poravnanje, ugrađeno u sam proces restorativne pravde.

Ograničenja istraživanja/rada: Ograničenje ovog istraživanja ogleda se u nedovoljnom korištenju i nespremnosti relevantnih institucija za primjenu modela Medijacije između žrtve i maloljetnog počinitelja kaznenog djela.

Rezultati/Nalazi: Ističe se prednost modela kroz smanjenje recidivizma u odnosu na klasične sankcije jer se brže i jeftinije rješavaju posljedice kaznenog djela i dolazi se do uspostavljanja socijalnog mira i miroljubivog zajedničkog života u budućnosti.

Generalni zaključak: U zaključku se ukazalo na mogućnosti i perspektive primjene modela Medijacija između oštećenika i maloljetnog počinitelja kaznenog djela, kako bi se potakao izlaz   Restorativne  pravde  iz teorijskih okvira u praktičnu kaznenopravnu primjenu FBiH i DB FBiH.

Opravdanost istraživanja/rada: Model Medijacija između oštećenika i maloljetnog počinitelja kaznenog djela u FBiH ušao je kroz Program edukacije o stjecanju posebnih znanja i kontinuiranom stručnom obrazovanju i usavršavanju osoba koje rade na poslovima prestupništva mladih i kazneno pravne zaštite djece i maloljetnika i pokrenut je od strane Federalnog ministarstva rada i socijalne politike FBiH u svrhu vođenja postupka posredovanja/medijacije u primjeni odgojnih preporuka prema maloljetnicima u FBiH.

PDF
Creative Commons License

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.

Copyright (c) 2020 Array

Preuzimanja

Podaci za preuzimanje još nisu dostupni.