Uvodna riječ

Sažetak

Poštovani čitaoci,

zadovoljstvo nam je predstaviti vam posebni broj časopisa „Kriminalističke teme“ kojim su obuhvaćeni naučni i stručni radovi prezentirani na Međunarodnoj naučnoj konferenciji „Savremeni izazovi u cyber sigurnosti“ koja je u okviru XVIII Dana kriminalističkih nauka održana na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu 3. i 4. okto-bra 2019. godine.

Konferenciju je otvorio predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić koji je naglasio da je tema „Savremeni izazovi u cyber sigurnosti“ izuzetno važna za čitav svijet, jer živimo u dobu koje nazivaju informatičkom revolucijom, dobu koje je donijelo velike promjene na globalnom nivou, pa i u Bosni i Hercegovini. Izrazio je uvjerenje da svi sigurnosni subjekti u našoj zemlji daju svoj maksimalni doprinos, da idu ukorak sa cyber izazovima koji se postavljaju pred Bosnom i Hercegovinom, ali za savremene izazove u cyber svijetu potrebni su podrška i iskustvo drugih. „U svakodnevnoj borbi protiv svih oblika kriminala i korupcije, pa tako i lakšeg kontroliranja cyber kriminala, Bosna i Hercegovina će najbolje napredovati ukoliko postane članica NATO-a i Evropske unije”, istakao je predsjedavajući Predsjedništva Željko Komšić.

„Fenomen cyber kriminala, koji je svoju ekspanziju doživio naglim razvojem kompjuter-skih i informacionih sistema, veliki je izazov za moderni svijet. Žrtve ovog vida kriminaliteta doslovno mogu biti svi: od pojedinaca, privrednih subjekata do državnih institucija i vojske“, istakli su rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj i dekan Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije prof. dr. Nedžad Korajlić, te naveli da je ova konferencija na međunarodnom nivou od izuzetne važnosti kako bi se u aktuelnom momentu ponudila rješenja i odgovori kao i modeli kreiranja politika cyber sigurnosti.

Uvodno plenarno predavanje održala je prof. dr. Itamara Lochard sa George Mason University, SAD. Pored učesnika konferencije, otvaranju su prisustvovali i brojni ugledni gosti, dekani partnerskih visokoškolskih ustanova iz regiona, predstavnici diplomatskog kora u Bosni i Hercegovini, članovi akademske zajednice, predstavnici agencija za provedbu zakona, sistema krivičnog pravosuđa, privatnih i nevladinog sektora, a posebna gošća bila je komandantica NATO Štaba Sarajevo, brigadna generalica Marti Bissell sa saradnicima. U okviru konferencije održan je i Okrugli sto u partnerstvu Fakulteta i organizacije Save the Childern na temu „Digitalne“ generacije: djeca i mladi, kao i Master Class predavanje u partnerstvu Fakulteta i Agencije za zaštitu ljudi i imovine DSC Sarajevo na temu Zaštita ličnih podataka u Bosni i Hercegovini, sa posebnim osvrtom na zaštitu matičnih knjiga, spisa i registra, kao i SHOT radionica, na kojoj je prezentirana najnovija sigurnosna oprema i tehnologija.

Radovi u ovom zborniku razvrstani su prema panelima u okviru kojih su bili i predstavljeni na samoj konferenciji, a prema području istraživanja i posmatranja problematike cyber sigurnosti. Zahvalni smo svim autorima koji su svoj naučnoistraživački interes pronašli u ovoj savremenoj oblasti i ukazali na brojne sigurnosne izazove današnjeg vremena, i koji svojim radovima i učešćem na Danima kriminalističkih nauka iz godine u godinu podržavaju naučnoistraživačku djelatnost Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije. Hvala svim recenzentima koji su uložili svoje vrijeme, trud i znanje u kategorizaciji prispjelih radova, kao i na svrsishodnim sugestijama i uputama autorima, a sve u cilju unapređenja kvaliteta ovog Zbornika radova.

Nadamo se da će predstavljeni radovi biti od značaja za naučnu i stručnu javnost, ali i za studente i širu čitalačku publiku.

PDF
Creative Commons License

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.

Copyright (c) 2020 Array

Preuzimanja

Podaci za preuzimanje još nisu dostupni.