Sažetak
Inspiracija za rad i problem (i) koji se radom oslovljava (ju): Neophodnost unapređe-nja prevencije zaštite privatnosti na internetu te povreda prava na privatnost i zakon-sko regulisanje istog.
Ciljevi rada (naučni i/ili društveni): Potaknuti svijest o posljedicama i o pravima onih čije je pravo na privatnost povrijeđeno kao i djelotvorno utvrđivanje težine učinjenih povreda.
Metodologija/Dizajn: Pregled postojeće literature. Pregled internetskih izvora. Pregled sudske prakse.
Ograničenja istraživanja/rada: Ne postoje.
Rezultati/Nalazi: Sudovi u BiH u postupcima povrede prava na privatnost, nemaju jos dovoljno iskustva, niti postoji sudska praksa ni mogućnost Vrhovnog suda da ujednači razlike u procjenama sudova nižeg stepena.
Generalni zaključak: Sa naglim razvojem savremenih računarskih tehnologija putem zloupotrebe kompjutora sve češće se povrijeđuje moralno pravo te narušava nečiji ugled.
Opravdanost istraživanja/rada: Rad je ustanovio da kompjuterski kriminalitet kao ve-lika negativna društvena pojava sve više dovodi do povreda prava na privatnost te da oštećenici ne pokazuju dovoljno interesa za neimovinske oblike popravljanja štete, te da bi se isto svakako trebalo promjeniti.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Copyright (c) 2020 Array