Sažetak
Evropska unija slavi 50 godina od svog nastajanja, sa šest članica osnivača na 27 država, koliko ih danas ima. "Evropa petnaestorice" započela je pripremu za svoje proširenje početkom 90-tih godina prošlog vijeka, kada su sa nekim zainteresovanim državama zaključeni sporazumi o pridruživanju kojima je predviđen prelazni rok od deset godina za transformaciju i prestrukturiranje privrede i prilagodjavanje društveno-ekonomskog sistema potencijalnih država članica.
Praksa je pokazala da krijumčarenje cigaretama, krivotvorenje eura, skretanje pomoći za Kosovo, subvencije za naranče uzgojene na privrednim dobrima koje ne postoje, samo su neki od vidova koji varaju evropske porezne obveznike. Zato borba protiv prevara i zaštita finansijskih interesa EU postaju posljednih godina sve važnije, što je osnov za Odluku Komisije o osnivanju Evropskog ureda za borbu protiv prevara 1999. (OLAF), kao i za niz uredbi za međuinstitucionalni sporazum o načinu djelovanja U reda. OLAF ima više od tri stotine zaposlenih koji se bave finansijskim interesima Evropske unije i njezinih poreskih obveznika. OLAF istražuje predmete u kojima je EU prevarena za dohodak ili su njena sredstva zloupotrebljena. Za ishod se može očekivati progon nacionalnih vlasti, disciplinarni postupci ili promjene zakonodavstva.
Prema odluci Komisije, OLAF je ovlašten: a) provoditi vanjske administrativne istrage (u državama članicama i nečlanicama s kojima ima ugovorne odnose) u sklopu borbe protiv prevara, korupcije i svih drugih nezakonitih aktivnosti koje nepovoljno djeluju na finansijske interese EU, b) istraživati teže slučajeve kršenja profesionalnih dužnosti službenika institucija EU, c) provoditi istrage u drugim područjima na zahtjev institucija i tijela EU, d) pomagati u jačanju sa radnje država članica u sprječavanju prevara, e) pripremati nove regulatorne i zakonodavne inicijative u djelokrugu Ureda, f) razvijati infrastrukturu, prikupljati i analizirati informacije, pružati tehničku pomoć, g) održavati direktnu vezu s policijskim i pravosudnim organima.
Parlament, Vijeće i Komisija su usvojile i međuinstitucionalni sporazum kako bi se osigurale nesmetane unutrašnje istrage pod jednakim uslovima u njima i u drugim tijelima, uredima i agencijama, uključujući Europsku investicijsku banku (EIB) i Europsku centralnu banku (ECB). Među važnijim inicijativima OLAF-a posebno se izdvaja razvoj Strategije informisanja i komunikacije s javnošću radi sprječavanja prevara. Prioritet te komunikacijske politike je stvaranje mreže OLAF-ovih komunikatora za borbu protiv prevara (OAFCN) 2001. godine.
Isto tako sa prijavom poreza na dodatu vrijednost treba biti upoznata Centralna služba za komunikacije(CLO) koja je osnovana u svakoj zemlji članici kao dio porezne administracije.lnformacije se razmjenjuju putem Carinskog informacijskog sistema (CIS) EU-a, koji omogućuje carinskim, policijskim, obalnim čuvarima, poljoprivrednim službama i službama javnog zdravstva da koriste povjerljive podatke u jedinstvenoj bazi podataka. Očekuje se uvođenje daljneg kompjuterizovanog informacijskog sistema koji će obuhvatiti praćenje robe na koju se plaćaju trošarine: alkohol, duhan i mineralna goriva, koja se kreće između država članica i koja se neoporezuje dok ne dođe na svoje odredište. To će djelovati preventivno na smanjenje krijumčarenja ovih roba.
U kontekstu kriterija za ulaza u EU, Bosna i Hercegovina će nastaviti da kon- tinuiranao implementira politiku regionalne saradnje, doprinoseći jačanju pravne i institucionalne infrastrukture, posebno prema prevarama. Državne institucije ističu da se prevare najčešće odvijaju kroz tkz. fiktivne firme, sa velikom utajom poreza, krijumčaranj roba koje direktno utječu na smanjenje budžeta Bosne i Hercegovine i njegovu daljnu distribuciju.
S tim na umu, Bosna i Hercegovina je spremna da prihvati, ne samo reformu u segmentu prevara, nego i ostale reforme koje su implementirane prateći kriterije i zahtjeve acquis communautaire, kao i čitav evropski integracijski process.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Copyright (c) 2007 Array