Sažetak
U Republici Sloveniji institut zabrane približavanja određenome mjestu ili osobi (u nastavku zabrana približavanja) uključen je u Zakon o kaznenom postupku i u Zakon o policiji.
U kaznenopravnom smislu zabrana približavanja je. mjera sa kojom sud osigura, da okrivljenik neće uništiti tragove kaznenoga djela utjecati na svjedoke, učesnike ili da neće ponoviti kazneno djelo, svršiti pokušavano kazneno djelo ili napraviti kazneno djelo sa kojim prijeti.
Zakon o policiji istomeni institut uveo je za područje prekršaja a policija ga izreče osobi, koja je napravila prekršaj sa elementima nasilja ili osobi koja je bila uhvaćena kod takvoga prekršaja i kada postoje razlozi za sumnju da će ugroziti život, osobnu sigurnost ili slobodu osobe sa kojom je ili je bila u bližnjem razmjeru. Bez obzira na to, da se sa tim pokušava riješiti problematika obiteljskoga nasilja, ne smije se zaboraviti, da se policajac na taj način umiješana u osnovnu stanicu društva tj. obitelj i u osnovne čovječanske pravice kao što su pravica do privatnog života, pravica do vlastništva i slično.
U prilogu autori izlažu svoje mišljenje i izpostavljaju otvorena pitanja o institutu zabrane približavanja na području prekršajnog prava.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Copyright (c) 2004 Array