Sažetak
Izvještaji mnogih domaćih i međunarodnih organizacija ukazuju na visok stepen nesigurnosti, kolektivne i individualne na području cijele Bosne i Hercegovine, uz permanentno sputavanje razvoja faktora stabilnosti i općeg društvenog razvoja. Još uvijek je snažno osjećanje ugroženosti i nepovjerenja u pravnu i ekspeditivnu zaštitu cjelokupnog teritorija Bosne i Hercegovine, sa visokim stepenom kršenja elementarnih ljudskih prava, i građanskih sloboda. Krše se ljudska prava kao ontološka potreba svakog pojedinca na planeti Zemlji; pravo na život, na zdravu životnu sredinu, obrazovanje, slobodu vjeroispovjesti, pravo na rad, slobodu kretanja itd.
Naslov ovog rada iziskuje da postavimo mnogo pitanja, na koja u ovom trenutku bosansko-hercegovačke zbilje, nije nimalo lahko naći odgovore. Npr. : • Može li se u ovako rogobatnoj strukturi države govoriti o sigurnosnoj politici, kada tu politiku kreiraju oni isti ljudi, koji su doveli do destrukcije Republike Bosne i Hercegovine?
- Što se u ovom trenutku u Bosni i Hercegovini može prevenirati, kada se u krugovima domaćih političara i nekih međunarodnih faktora pokušava izjednačiti žrtva i agresor?
- Eto, u zadnjih osam godina od potpisivanja đejtonskog mirovnog sporazuma, čovječanstvo je ugledalo fotografije Marsa i Venere, ali zato nije vidjelo nijedne fotografije, najozloglašenijih ratnih zločinaca nakon Hitlerovog doba, Ratka Mladića i Radovana Karadžića. Oni se izgleda osjećaju sigurnijim od ostalih građana Bosne i Hercegovine?
Ljudi su zapisali, čovječanstvo zna, da su ljudska prava univerzalna, međusobno zavisna i nedjeljiva. Veliki broj međunarodnih konvencija, administrativno obezbjeđuju ljudima sigurnost i mogućnost razvoja u okviru svojih ličnih potencijala. Da je to najčešće samo mrtvo slovo na papiru, iskusili su narodi ex-Jugoslavije, a najviše građani Bosne i Hercegovine. Ovaj rad je pokušaj, da se istaknu neki od uvjeta za stvaranje ambijenta u kome će se građani BiH osjećati sigurnijim i ravnopravnijim.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Copyright (c) 2004 Array