Zakon o sistemu indirektnog oporezivanja kao vid generalne prevencije kriminaliteta u oblasti poreskog i carinskog sistema BiH

Sažetak

Uzimajući u obzir Deklaraciju Upravnog odbora Vjeća za implementaciju mira donesenu 30 januara 2003 godine, a u vezi ekonomskih reformi u Bosni i Hercegovini, uvođenje jedinstvene carinske- uprave i poreza na dodatu vrijednost (u daljem tekstu: PDV-a) na državnom nivou, predstavljaju suštinski dio ovog procesa reformi. S tim u vezi i Evropska unija insistira na ovoj reformi prije nego što bude razmatrala zahtjev Bosne, i Hercegovine u procesu stabilizacije i pridruživanja. U skladu sa. navdenim u BiH je donesen: "Zakon o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH", osnovana je Uprava za indirektno oporezivanje sa sjedištem u Banja Luci.

Karakteristike primjene PDV-a su raznorodne i ogledaju se u određenim faktima: poreski sistem zasnovan na PDV-u ostavlja mnogo manje prostora za eventualne zloupotrebe, odnosno manja je mogućnost da se izbjegne plaćanje poreza; za legalne poslove PDV donosi olakšanje, jer se poreski teret ravnomjernije raspoređuje na sve poreske obveznike; način izvođenja poreske utaje sada je krajnje dekadentan kroz otvaranje brojnih firmi (fiktivnih) za «čišćenje» poreza, pranje novca i si. , izdavanjem narudžbenica sa izjavama da su proizvodi namjenjeni daljoj prodaji u fiktivnim transakcijama s ciljem gubljenja traga oporezivim proizvodima i si; kao jedan od instrumenata ekonomske politike PDV pospješuje, priliv stranih direktnih investicija.

Sam proces uvođenja PDV-a je obiman i dugotrajan posao tako da se njegova implementacija u BiH očekuje početkom 2006 godine. Efekti na vanjskotrgovinski bilans su pozitivni, jer naplaćivanjem poreza na dodatu vrijednost neposredno po uvozu štiti se domaća proizvodnja od niskih cjena uvezenih proizvoda kroz deprecijaciju usljed gubljenja porjekla proizvoda radi poreske. utaje.

Predstojeće, reforme u oblasti carinskog sistema su: jedinstvena carinska služba na državnom nivou koja će vršiti naplatu carinskih prihoda i suzbijanje carinskih utaja, krijumčarenja isl. ; navedeni zakon5 propisuje organizaciono restruktuiranje i to u pogledu: organizacione strukture, racionalizacije osoblja u glavnom uredu, ispostavama, filijalama i standardu pružanja usluga poreznim obveznicima, kao i kadrovskoj strukturi uposlenih koja ne odgovara potrebama carinske službe, koja je. trenutno glomazna, troma i neefikasna; dalja modernizacija carinske službe sa potpunom zastupljenosti ASSUCYDA sistema i bržim carinskim procedurama. Dakle, potpuna implementacija Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH donijeće reforme poreskog i carinskog sistema s ciljem smanjenja svih oblika kriminaliteta u njima, a povećanjem budžeta države i njenih korisnika.

PDF
Creative Commons License

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.

Copyright (c) 2004 Array

Preuzimanja

Podaci za preuzimanje još nisu dostupni.