Sažetak
Organizovani terorizam se u teoriji često definiše kao pojavni oblik kriminaliteta čije su žrtve civili. Takvo gledište ipak demantije realnost budući da su upravo pripadnici policije najčešći objekat napada terorista. Ovo se u prvom redu odnosi na neselektivni terorizam, ali su policajci veoma često i žrtve klasičnih atentata a Još češće su ugroženi terorističkim napadima na patrole, vozila i stanice policije. Zbor toga su i modaliteti zaštite pripadnika policije brojni i raznovrsni
Pravna zaštita spada u red najznačajnijih modaliteta zaštite pripadnika policije. U okviru sveukupne pravne zaštite, esencijalni značaj ima kaznenopravna zaštita policajaca koja se u svim suvremenim državama ostvaruje propisivanjem, izricanjem i izvršenjem krivičnih i prekršajnih sankcija fizičkim licima koja na različite načine ugrožavaju život, telesni i moralni integritet policajaca ili im se suprotstavljaju u vršenju poslova bezbednosti, kao i u slučajevima drugih krivičnih dela ili prekršaja izvršenih prema pripadnicima policije. Zbog toga u kaznenopravnoj zaštiti policajaca u pojedinim zemljama postoje značajne sličnosti, ali i razlike koje proističu iz konkretnog društvenog i pravnog sistema i tradicije.
Polazeći od toga u radu su analizirani oblici kaznenopravne zaštite pripadnika policije, uključujući i legislativnu zaštitu od organizovanog terorizma u SRJ ijednom broju stranih zemalja.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Copyright (c) 2003 Array