Sažetak
U radu se nastoje, u okviru teorijsko-pojmovnog aparatusa nesigurnosti, objasniti osnovne BiH društvene scene, u kojima se nazire ontološka nesigurnost objektivizirana kroz masovni poraz i bespomoćnost većine populacije. Rezultanta tog očiglednog stanja Jeste strah, koji Je socijalno konstruiran i treba ga razlikovati od straha kao ljudske emocije.
Mantpulativnim sredstvima, socijalno konstruiran strah Je masu komodizirao na tu emociju , a potom Je pretvorio u strahopoštovanje. Strah, transformiran u strahopoštovanje, Je sociokulturalno posredovan i u našem sociumu prvenstveno je rezultat dugog trajanja nesigurnosti. U tom kontekstu strah prestaje biti razumijevan u psihologijskim odrednicama i postaje društvena i kulturalna činjenica.
Distinkcija između strahopoštovanja i straha, kreiranog dugim trajanjem nesigurnosti, sastoji se u činjenici da Je strahopoštovanje institucionalizirano kao legitimno sredstvo vlasti i prinude. Na taj način, moguće Je okriviti za situaciju straha, ili izvore neobjašnjivog straha, bilo koga osim onog ko ga producira.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Copyright (c) 2003 Array