Uloga policije u upravljanju kriznim situacijama izazvanih terorizmom

Sažetak

Savremeni svijet teži najsavremenijim oblicima sigurnosti svojih građana. Jedan od oblika ugrožavanja sigurnosti jesu krizne situacije koje su izazvane terorističkim djelovanjem Jedan od ciljeva terorizma je podređen političkim i drugim ciljevima, kako bi se izazvale krize koje predstavljenu direktni politički cilj terorista.

Osnova efikasnog upravljanja u kriznim situacijama izazvanih terorizmom leži u nizu principa koji se mogu primjenjivati prije, tokom i nakon bilo kakve vrste vanredne situacije, a konačni cilj je da se spriječi izbijanje vanredne situacije, kao i da se uspješno nosi s vanrednom situacijom, kako bi se spriječilo njeno prerastanje u krizu kao posljedicu terorističkog djelovanja Efikasno upravljanje u kriznim situacijama više je od refleksa i sreće. Iako kriza zahtijeva djelatnost iz defenzivne perspektive policijskih organa efikasno upravljanje u kriznim situacijama, također, uključuje i mjere anticipiranja kako bi se njima omogućilo da koordiniraju i kontroliraju odgovore na neku vanrednu situaciju Efikasni rukovodioci u kriznim situacijama operiraju u “trostrukim vremenskim fazama”. Dok se nose sa nekom vanrednom situacijom, procjenjuju akcije koje su poduzeli, poduzimaju akcije koje su nužne u tom trenutku i planiranju slijedeće akcije koje će morati poduzeti

Prema tome, problem kriznih situacija i terorizma može se rješavati samo zajedničkim i usklađenim djelovanjem svih relevantnih organa u okviru države, što zahtijeva dobru državnu organizovanost i odgovarajuće stručne snage.

PDF
Creative Commons License

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.

Copyright (c) 2003 Array

Preuzimanja

Podaci za preuzimanje još nisu dostupni.